Rabu, 27 April 2016

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce i stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub od razu ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenia z PCV na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie kamieni na ogrodzenie plastikowe na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wtedy wielorakie tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można także siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z plastiku wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na sztachetki Winylowe na plot i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i plotki z Winylu na plot i bramę ze sztachet tworzy się z kamieni przeróżnego obrysu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o nierównych obrysach, powinno się je trafnie dobierać tzn. tak, by postać każdego następnego scalał się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie plastikowe z Nowej Soli z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, aby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar