Jumat, 22 April 2016

Mało elementów właściwie nie zaznaczy krawędzi trawy albo kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Niezwykle duże, albowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzechy. Gdy wolimy ażeby nasze zielone ogrodzenie było niezwykle rosłe zaś przy okazji cienkie to w cieniu powinno się je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Należy pamiętać niemniej jednak, że gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Nic mocno nie zaznaczy krawędzi trawnika względnie kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty często nie mogą dobrze wzrastać w desygnowanych grządkach, niewysokie krzewy umieją utrzymać naturalne zaplecze w ryzach czy tez zastawią gołe placki gleby. Ładnie uformowany miniaturowy żywopłot sam zresztą robi za dekoracje ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę tylko ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych zaułkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na konfitury.

Niewysokie czy tez wybujałe roślinne ogrodzenia można uzyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy bywają o wiele droższe niż gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis pospolity. Często szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, jakkolwiek jego klasę Cis wolno zostawić samopas.Powinien się w mgnieniu oka rósł a oszczędzi filarowy zarys.

Gdyby wasz zakątek jest bardzo ciemny, należałoby aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektórego z cienioznośnych modeli maja formy o złotawych albo różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr sztampowy Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu chwytliwego w słońcu, aliści nawet w śladu liście pozostają dosyć jasne, poniekąd oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar